Rozdzielnia prÄ dĂłw powrotnych zwana rozdzielniÄ minusowÄ jest bardzo prosta w budowie. Stanowi jÄ szyna zbiorcza, do ktĂłrej przyĹÄ czone sÄ bezpoĹrednio kable powrotne z szyn od strony sieci trakcyjnej oraz kable z zespoĹĂłw przetwĂłrczych poprzez odĹÄ czniki. Od strony zespoĹĂłw przetwĂłrczych sÄ one podĹÄ czone do bieguna ujemnego prostownika lub do Ĺrodka uzwojeĹ wtĂłrnych transformatora, w zaleĹźnoĹci od ukĹadu poĹÄ czeĹ zespoĹĂłw przetwĂłrczych.
Do szyny zbiorczej czasem podĹÄ czone sÄ poprzez bocznik urzÄ dzenia do pomiaru energii i mocy. Dodatkowym wyposaĹźeniem rozdzielni minusowej sÄ urzÄ dzenia zabezpieczajÄ ce takie jak iskiernik, ktĂłry zapobiega pojawieniu siÄ na szynie zbyt wysokiego potencjaĹu oraz chroni rozdzielniÄ przed prÄ dami bĹÄ dzÄ cymi. Lepszym rozwiÄ zaniem jest stosowanie stycznika sterowanego przekaĹşnikiem napiÄciowym, ktĂłry zaĹÄ czany jest w zaleĹźnoĹci od potencjaĹu na szynie minusowej. W rozdzielni minusowej znajduje siÄ zabezpieczenie ziemnozwarciowe.
RozdzielniÄ prÄ dĂłw powrotnych stanowi celka, w ktĂłrej umieszczone jest wyposaĹźenie rozdzielni. Czasem rozdzielnia minusowa moĹźe byÄ budowana jako przyĹcienna ogrodzona siatkÄ .