Rozdzielnia prądów powrotnych zwana rozdzielnią minusową jest bardzo prosta w budowie. Stanowi ją szyna zbiorcza, do której przyłączone są bezpośrednio kable powrotne z szyn od strony sieci trakcyjnej oraz kable z zespołów przetwórczych poprzez odłączniki. Od strony zespołów przetwórczych są one podłączone do bieguna ujemnego prostownika lub do środka uzwojeń wtórnych transformatora, w zależności od układu połączeń zespołów przetwórczych.
Do szyny zbiorczej czasem podłączone są poprzez bocznik urządzenia do pomiaru energii i mocy. Dodatkowym wyposażeniem rozdzielni minusowej są urządzenia zabezpieczające takie jak iskiernik, który zapobiega pojawieniu się na szynie zbyt wysokiego potencjału oraz chroni rozdzielnię przed prądami błądzącymi. Lepszym rozwiązaniem jest stosowanie stycznika sterowanego przekaźnikiem napięciowym, który załączany jest w zależności od potencjału na szynie minusowej. W rozdzielni minusowej znajduje się zabezpieczenie ziemnozwarciowe.
Rozdzielnię prądów powrotnych stanowi celka, w której umieszczone jest wyposażenie rozdzielni. Czasem rozdzielnia minusowa może być budowana jako przyścienna ogrodzona siatką.